YEŞİL POLİTİKA OKULU ONLİNE EĞİTİM PROGRAMI – İSTANBUL 2014

Aralık 2013’te ikincisini tamamladığımız Yeşil Politika Online Eğitim Programı, 2014 programıyla yakında yeniden karşınızda! Yeşil Düşünce Derneği ve Avrupa Yeşil Vakfı (Green European Foundation-GEF) işbirliği ile organize edilen Yeşil Politika Online Eğitimi; yeşil politikanın teorik, tarihi ve pratik temellerini inceleyerek olanaklarını tartışmaya, yaratmaya  çağrımızdır.

 

PROGRAM İÇERİĞİ VE İŞLEYİŞİ

Yerel ekolojik mücadelelerden, barış hareketlerine; enerji ve gıda politikalarından feminist ve LGBTIQ mücadelelerine; ekonomiden hayvan özgürlüğüne; toplumsal adaleti, şiddetsizliği ve doğrudan demokrasiyi beraber tartışmak istiyoruz.

 Uzman eğitmenlerin katılımıyla 9 hafta sürecek ve katılımcıları aktif kılacak, karşılıklı bir paylaşım alanı oluşturacak pek çok yöntemle okumalar, videolar, sunumlar ve tartışmalar üzerinden ilerleyecek olan program; yeşil politik teori ve pratikleri doğrultusunda bilgi, yeti ve tutumları yaygınlaştırmayı, tartışma alanlarımızı genişletmeyi ve olanaklarımızı beraber üretmeyi amaçlıyor.

 Dönemin ilk zili çok yakında çalacak!

 

PROGRAM TAKVİMİ

8-9 ŞUBAT: YEŞİL POLİTİKAYA GİRİŞ (SINIF DERSİ)

Felsefi temelleri Politik prensipleri Yeşil Politika Tarihi, Avrupa’da Yeşiller (Yeşil Partiler, EGP, Greens-EFA) ve Dünya’da Yeşiller  

10-16 ŞUBAT: EKOLOJİ: YEREL VE KÜRESEL SORU(N)LAR

İklim Değişimi, Ekolojik krizler, İklim Adaleti Doğanın Korunumu Avrupa Birliği Çevre Politikaları ve 27. Fasıl  

17-23 ŞUBAT: HAKLAR VE ÖZGÜRLÜKLER

Ayrımcılık ve İnsan Hakları – hak temelli politika Feminizm ve yeşil politika LGBTI hakları ve hareketi

24 ŞUBAT-2 MART: KARAR ALMA MEKANİZMALARI VE KATILIMCILIK

Karar alma mekanizmaları Katılımcılık Doğrudan Demokrasi

3-9 MART: ÖZYÖNETİM

Avrupa’da yerel ve bölgesel özyönetim Yerel örgütlenme

10-15 MART: ARA 16 MART: SINIF DERSİ

 

17-23 MART: BARIŞ POLİTİKALARI

Antimilitarizm ve Vicdani Red Barış Hareketleri: Dün, Bugün, Yarın Kürt Sorununda Çözüm ve Barış Önerileri  

24-30 MART: YEŞİL EKONOMİ

Yeşil & Katılımcı Ekonomi ve Yeşil İşler Yeşil Sosyal Politikalar ve Küresel Adalet Büyüme Çözüm mü? / De-Growth

31 MART -6 NİSAN: GIDA VE KIRSAL YAŞAM POLİTİKALARI

Gıda ve Kırsal Yaşam Politikaları Kentsel Donüşüm Projeleri, ulaşım ve barınma Enerji Politikaları, Yenilenebilir Enerji, Nükleer Enerji

12-13 NİSAN: YEŞİL POLİTİKA KAMPANYACILIĞI (ATÖLYE ÇALIŞMASI)

Organizasyonel boyutları Aktivizm ve iletişim Politik kampanyacılık     BAŞVURU KOŞULLARI

Katılımcıların, programın başlangıcında, ortasında ve sonunda İstanbul’da düzenlenecek sınıf derslerinde bulunmaları ve uzaktan eğitim programı süresince aktif katılım göstermeleri gerekmektedir. Eğitim programı sırasında, katılımcıların haftalık ortalama 6 saatlerini, verilecek gerekli okumaları ve ödevleri yapmaları, online tartışmalara katılmaları ve online ders sunumları izlemeleri için zaman ayırmaları gerekmektedir.

 Ayrıca eğitim programı sonrasında, katılım belgesi almaya hak kazananların, yapılacak program sonrası çalışmalara katılarak yaygınlaştırmaları beklenmektedir.

Bu nedenle katılımcıların aşağıdaki koşulları kabul ettiklerini başvuru formlarında taahhüt etmeleri gerekmektedir:

·        8-9 Şubat, 16 Mart ve 12-13 Nisan 2014 tarihlerindeki sınıf derslerinin bütününe katılmak,

·        10 Şubat – 15 Mart ve 17 Mart – 12 Nisan tarihleri arasında sürecek uzaktan eğitim programının %90’ına katılımda bulunmak (online tartışmalara katılmak, ödevlerin yapılması ve online derslerde hazır bulunmak)

 * Dönem başında, tüm dönem ücreti olarak 40 TL alınacaktır.   KİMLER BAŞVURABİLİR? ·        Yeşil Politika alanlarına ilgili, ·        Yeşil Politika eğitim programının yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak isteyen, ·        İstanbul’da ikamet eden,

Programın tümüne ve yaygınlaştırma faaliyetlerine katılabilecek ilgilileri başvurmaya davet ediyoruz. Kontenjan 40 ile sınırlıdır ve katılımcıların seçiminde; cinsiyet ve yaş dengesi göz önünde tutulacaktır.

  BAŞVURU İÇİN NELER GEREKİYOR?  Bu linkten ulaşabileceğiniz başvuru formunu 19 Ocak saat 23.59’a kadar doldurabilirsiniz.www.yesildusunceder.org ve www.gef.eu  adresinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Sorularınız için yesildusunceder@gmail.com ve okul@yesildusunce.org  adreslerinden Proje Sorumlusu Asena H. Ulus ile iletişime geçebilirsiniz.